У цей день, 28 лютого рівно 50 років тому в США стартували продажі незвичайного автомобіля AMC Pacer. При довжині 4,36 м машина відносилася до компактного класу, хоча її ширина – 1,96 м дорівнювала показникам повнорозмірних авто. Машина спочатку пропонувалася лише з дводверним кузовом типу хетбчек.
Pacer відрізнявся великою площею скління (3,6 м кв), що особливо було помітно по боковим панорамним вікнам, що заходили на корму. І не випадково в популярному журналі «Сar and Driver» новинку прозвали «Летючим акваріумом». З незвичайних рішень відзначимо різні за розміром бічні двері: права була на 10 см ширша, що полегшувало посадку на задні сидіння. Через два роки після початку виробництва з’явився варіант із кузовом універсал, також дводверний, який частково вирішив проблему невеликого багажника, місткість якого тепер зросла на 50%.
Спочатку AMC Pacer замислювався під встановлення ліцензійного роторного двигуна Ванкеля, причому з приводом на передні колеса. Однак від цієї ідеї відмовилися і в серію пішла задньопривідна машина з рядною шісткою. Примітно, що Pacer став першим малолітражним автомобілем у США, двигун та підвіска колес якого отримали посилену шумо- та віброізоляцію. Для цього, наприклад, вся передня підвіска кріпилася до поперечної балки, а потім до основної рами через масивні гумові втулки. Крім того, Pacer був другим після Ford Pinto американським автомобілем із рейковим рульовим механізмом.
AMC Pacer розроблявся з урахуванням майбутніх, суворіших вимог до пасивної безпеки. Вони включали проведення краш-тестів на лобове зіткнення зі швидкістю 80 км/год, бічний удар – 40 км/год, а також перекидання під час руху на 48 км/год. Крім того, передній та задній бампери мали витримувати удар на швидкостях 8 та 16 км/год відповідно.
Авто вийшло досить важким – спорядженою масою 1363 кг. Спочатку пропонувалися тільки два рядні 6-циліндрові двигуни – робочим об’ємом 3,8 і 4,2 л і потужністю від 91 до 112 к. с. Надалі з’явився ще й 5,0-літровий V8 у 130 «конячок». Коробка передач встановлювалася механічна, три- або чотириступенева, або автоматична, тришвидкісна. Для «шістки» з «механікою» середня витрата пального містом становила 14 л, а на трасі – 9 л на 100 км.
AMC Pacer одразу завоював популярність. За перші 8 місяців було виготовлено 100 тис. од., а до кінця 1975 року – 145 тис. Усього ж по грудень 1979-го випустили загалом 280 тис. цих оригінальних авто.