VIN-номер: що це таке і навіщо знати його потенційному покупцю, а також власнику авто
З 1983 року на всіх автомобілях вказується спеціальний ідентифікаційний номер з 17 символів — Vehicle identification number (VIN). До цього такий унікальний номер на машинах також міг бути присутнім, але необов’язково, тільки його довжину і зміст визначали самі виробники, що, в принципі, давало мало інформації звичайному власнику.
На сьогодні код регламентований ISO 3779-1983. Він абсолютно унікальний не просто для моделей, а буквально для кожної випущеної машини. Це свого роду паспорт авто.
Що можна дізнатися за VIN-номером
Перевірка машини за ВІН-кодом дозволяє отримати насправді досить багато відомостей про конкретний транспортний засіб, якщо знати, що означають цифри та літери.
- Перший символ — географічна зона: 1 — США, S..Z — Європа і так далі.
- Наступний — конкретна країна. Для Японії, наприклад, це діапазон JF-JT (разом із першим символом).
- Третій говорить про виробника. Тут два моменти. По-перше, «дев’ятка» каже, що виробництво невелике, не досягає 500 одиниць на рік. Сумарно три символи — це конкретний виробник. Для БМВ це код WBA, а для Хонди — відповідно, JHZ.
- Далі йде комбінація із шести символів, яка описує конструктивні особливості транспортного засобу — тип кузова, КПП. У передостанньому символі прописується інформація про силовий агрегат, а в останньому з цих шести контрольна сума, яка обчислюється за хитрими алгоритмами. Вона дозволяє захистити у якомусь сенсі від перебивання номерів випадковою комбінацією. Бувають виробники, які всі 6 знаків не використовують, тоді вони заповнюють місце, що залишилося нулями або, навпаки, літерою Z, тоді контрольна сума зміщується на останній значущий знак.
- Вказівна частина, що отримала назву Vehicle Identification Section, складається із восьми символів. Починається комбінація з року випуску самого автомобіля чи моделі. Тому при аналізі VIN не варто одразу звинувачувати продавця у перебивці, якщо рік випуску в документах та VIN-коді не збігається, можливо йдеться про модельний ряд.
Виходить, що 17-значний номер надає великий обсяг корисної інформації.
Де розміщується ВІН
Насправді місць розміщення може бути багато. Найчастіше комбінацію цифр та літер можна зустріти у таких місцях:
- у нових моделях зроблено спеціальний щиток біля вітрового скла, де розміщуються дані;
- на рамі дверей попереду, зазвичай з боку водія, хоча зрідка трапляються винятки, це не означає, що варто сильно хвилюватися з цього приводу;
- спереду на силовому агрегаті — це стандартне місце розташування;
- перегородка теплоізоляції — ще один варіант відображення номера;
- рульова колонка чи колесо;
- дивимось на радіаторний кронштейн.
І найголовніше, уважно дивимося паспорт автотранспортного засобу та звіряємо VIN з тим, що вибито на конструктивних елементах.
Кому і навіщо потрібне знання ВІН-коду, а також його розшифровки
Відомості будуть корисні:
- Потенційним покупцям машини. Насамперед вони можуть перевірити, чи не перебито сам номер. Друге, порівняти комплектацію, яка була на заводі-виробнику з наявною. Зрештою, якщо чогось не буде, то можна поторгуватись.
- Самим власникам, щоб правильно замовити комплектуючі для ремонту.
І ще один важливий момент. VIN-номером пробивається історія конкретного автотранспортного засобу: скільки було господарів, де і як продавалося, коли стало на облік ДАІ. Загалом, багато потрібного можна дізнатися за цими 17 символами.