X

Коли за керуванням автомобілем напідпитку саджатимуть у в`язницю?

Незважаючи на значне підвищення штрафів за керування транспортним засобом у стані алкогольного сп`яніння, поліцейські кожного дня затримують десятки п`яних водіїв. Які часто скоюють резонансні ДТП. Якщо така ситуація буде продовжуватись й надалі, законодавці можуть ввести за цей вид правопорушень кримінальне покарання.

З початку цього року суттєво збільшилася кількість затриманих водіїв, які керували автомобілем у стані сп’яніння або відмовлялися пройти огляд на стан сп’яніння у передбаченому законом порядку. Як наслідок, зросла кількість дорожніх аварій з вини водіїв, які керували автомобілем у стані сп’яніння.

Відповідальність за керування транспортним засобом у стані сп’яніння та за відмову від проходження огляду на стан сп’яніння була досить не суттєвою (штраф у розмірі 3400 грн. або позбавлення водійських прав до двох років). Окрім того, порушники, користуючись правовою допомогою, могли уникати позбавлення водійських прав. Тому у «бешкетних» водіїв фактично не існувало реального страху перед керуванням авто на підпитку.

Прийняті у липні цього року зміни у статтю 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення (КоАП) в частині відповідальності за нетверезе керування повинні змінити ситуацію.

Згідно прийнятих змін, сьогодні за нетверезе водіння на водія накладатиметься штраф у розмірі 10 200 грн., а також до нього буде застосована санкція у виді позбавлення водійських прав на один рік.

При повторному вчиненні зазначених правопорушень, штраф для винного водія складатиме 20 400 грн., а позбавлення права керувати транспортними засобами становитиме три роки.

Водії, які попадуться втретє, будуть вимушені сплатити штраф, в розмірі 40,8 тис. грн. Крім того керувати автомобілем у такого водія не буде права найближчі десять років.
При повторному вчиненні відповідного правопорушення (керування авто у стані сп’яніння або відмова пройти огляд на стан сп’яніння) як додаткова санкція може бути оплатне вилучення транспортного засобу, на якому було вчинено правопорушення.

Більше 20 тис. грн. штрафу доведеться сплатити й тим водіям, які вирішать вжити алкоголь, наркотики, а також лікарські препарати, виготовлені на їх основі (крім тих, що входять до офіційно затвердженого складу аптечки або призначені медичним працівником) після ДТП, після зупинки працівником поліції до проведення огляду на стан сп’яніння, або до прийняття рішення про відсутність необхідності проведення такого огляду. Разом із штрафом водія позбавлять права керування транспортними засобами на наступні три роки.

Втім, згідно статистики правопорушень, українців не лякають і ці штрафи. Щоразу ми бачимо, що поліцейські затримують нетверезих водіїв, котрі роблять багато шкоди та зла оточуючим.

Тому зі збільшенням кількості упійманих на нетверезому водінні водіїв, актуальнішим стає питання криміналізації цього порушення. Згідно діючого кримінального кодексу, стан сп’яніння при вчиненні злочину є лише обставиною, яка впливає на тяжкість покарання.

Якщо тенденція зі стрімкого зростанню кількості правопорушень, передбачених статтею 130 КоАП збережеться, можна сміло припускати, що наступним кроком по боротьбі із цим дійсно суспільно-небезпечним діянням буде введення кримінальної відповідальності. Тобто як тільки поліцейські виявлять нетверезу особу за кермом, вони одразу ж доставляють його у СІЗО, а суд затримує цю особу у в`язниці на кілька місяців. Подібні закони діють у деяких країнах, які нетерпимо ставляться до п`яниць за кермом. Можливо, вони будуть прийняті і в Україні.

А поки що їздимо обережно і ні в якому разі не сідаємо за кермо у нетверезому стані. Уникнути відповідальності за такі діяння стає практично неможливо.