X

Ціна життя. Експерти порахували, скільки коштує життя українця

Cтало известно сколько стоит жизнь украинца. Эти данные были получены в результате национального исследования, проведенного проектом Traffic Challenge.

Скільки коштує життя людини в Україні? Якщо говорити про середні показники, життя українця оцінюється в $219 тис. – такі результати цікавого національного дослідження, проведеного проектом Traffic Challenge і презентованого у вівторок, 25 жовтня. Причому для більшої об’єктивності під час оцінки життя жителя України застосовувалися три різні підходи, що дає змогу отримати найбільш об’єктивні дані.

Зокрема, при застосуванні першого методу проводиться тільки розрахунок економічних втрат і витрат держави, під час другого – розрахунок економічних втрат, витрат держави і домогосподарств, а в третьому – розрахунок соціально-економічного збитку за валовим методом.

Так, при цьому згідно з оцінкою, що враховує тільки офіційні дані щодо збитків держави від ДТП, вартість життя становить $79 тис. (1,7 млн грн), за оцінкою, що враховує збитки держави і домашніх господарств – $177 тис. (3,9 млн грн), а за узагальненою оцінкою соціально-економічних збитків валовим методом на підставі всіх наявних даних – $400 тис. (10,5 млн грн). А от озвучена вище цифра в $219 тис. – усереднений показник за результатами трьох підходів.

«Насправді, цифра могла б бути ще більшою, якби у нас було більше статистичної інформації і більше економіки було виведено з тіні», – пояснила керівник проекту Traffic Challenge Ольга Дробишева.

Крім даних – скільки коштує життя українця під час національного дослідження також було з’ясовано збитки держави від наслідків ДТП. Так, згідно з отриманими даними середній загальний економічний збиток від ДТП в Україні становить 27,3 млрд грн ($1,25 млрд, або 1,45% ВВП країни). При цьому збиток держави – 10,6 млрд грн ($485 млн або 0,53%), збиток держави і домашніх господарств – 26 млрд грн ($1,2 млрд або 1,32%), валовий соціально-економічний збиток – 45 млрд грн ($2,07 млрд, або 2,5%).

Щорічно внаслідок ДТП гине близько 4,5 тис. осіб і травмуються понад 32 тис. осіб. Причому з кожним роком ця негативна тенденція посилюється – так, наприклад, у 2016 році ситуація з безпекою погіршилася ще сильніше – кількість ДТП з постраждалими зросла майже на 30%, а травмованих – на 32 %. Рівень смертності від дорожніх аварій в Україні один із найвищих у Східній Європі – на 100 тис. населення у нас припадає 13 загиблих, тоді як в Євросоюзі – у понад двічі менше.

За статистикою за 2015 рік, 14% смертей в Україні сталися внаслідок ДТП. У 17% всіх зафіксованих ДТП були постраждалі, з них 12% померли і 88% були травмовані. Що погано – внаслідок ДТП найчастіше помирають люди працездатного віку – від 20 до 45 років. При цьому чоловіків помирає учетверо більше, ніж жінок, а травмується – у 19 разів більше.

Водночас результати дослідження аж ніяк не дають підстав вважати, що родичі загиблої людини зможуть отримати від держави $219 тис. «Це дослідження – перший крок. Для застосування отриманих даних у юридичній практиці немає відповідної законодавчої бази, тому далі потрібно виконати не менш серйозну і складну роботу – підготувати законодавче поле», розповів відомий вітчизняний правозахисник Володимир Караваєв.

Нагадаємо, що згідно із законом про обов’язкове страхування цивільної відповідальності власників транспортних засобів (ОСАЦВ) на сьогодні максимальна сума виплат після завдання шкоди здоров’ю або смерті людини в Україні становить 200 тис. грн. При цьому за даними страхових компаній, серед загальної кількості страхових виплат тільки 5 % припадає на цей вид, а всі інші – на відшкодування матеріального збитку.

«Страховики не виплачують відшкодування за шкоду життю у разі ДТП бо такі події тягнуть за собою кримінальну відповідальність, через що винуватці аварій, намагаючись уникнути кримінальних процесів, вирішують всі питання з потерпілою стороною в неофіційному, так сказати нестатистическом порядку», пояснила голова правління СК “Граве Україна” Наталія Базилевська.