X

Як поводитися водію у разі зупинки його авто в період воєнного стану

Особенно советуем прочитать этот материал тем, кто живет в областях с военным положением

Воєнний стан (ВС), запроваджений Указом Президента в десяти областях України, вже діє 14.00 26 листопада. За законом «Про правовий режим воєнного стану» в такій ситуації можливі деякі обмеження і для власників авто, наприклад, перевірка документів у громадян, огляд транспортних засобів, особливий режим в’їзду-виїзду. Тому ми вирішили розповісти про те, як поводитися водієві під час зупинки його автомобіля, грунтуючись на досвіді спілкування з поліцейськими, які патрулюють дороги в прифронтовій зоні – на підконтрольній Україні частини Донбасу.

Одразу зазначимо, що спеціальної «юридичної» процедури зупинки транспортних засобів та спілкування з водіями в умовах ВС немає. Тому варто більше покладатися на здоровий глузд, бути обачними і врівноваженими, спілкуючись з озброєними силовиками, – адже законне право зупинити авто має представник не лише Національної поліціїа й Нацгвардії, Держприкордонслужби, Збройних Сил і навіть Митної служби.

Говорячи більш конкретно, у разі зупинки авто рекомендуємо виконувати всі вимоги патрульних (не тільки поліцейських!) і не провокувати конфліктні ситуації. Якщо просять передати документи в руки – передайте, вимагають показати вміст багажника – покажіть. До того ж, треба пам’ятати, що військовослужбовці керуються не тільки ПДР, а й Статутами. А як відомо, вартовий на посту може законно застосовувати вогнепальну зброю у випадку невиконання його команд! Тому не варто «лоскотати собі нерви», з’ясовуючи, у кого більше прав або виявляючи особливу принциповість у розмові з людьми, в чиїх руках – автоматична зброя.

Краще не запитувати про причину зупинки, навіть якщо ви нічого не порушили. Адже відповідь буде одна – «воєнний стан», оскільки закон про правовий режим ВС передбачає обмеження руху в тих чи інших місцях. У разі появи авто в «забороненій зоні» силовики мають повне право зупинити машину, «якщо уповноважений орган державної влади прийняв рішення про обмеження або заборону руху». Така норма вказана навіть у ст. 35 закону «Про національну поліцію» .Також не рекомендуємо приховано або відкрито знімати поліцейських або інших військовослужбовців під час бесіди, особливо якщо вас зупинили на стаціонарному посту, який під час ВС може стати «стратегічним об’єктом». Цілком ожливо, що така поведінка призведе до затримання.

Читайте також:
Военное положение на транспорте в Украине внедрят по образцу Швейцарии