X

Хто може ввезти і розмитнити вживаний автомобіль

Согласно украинскому законодательству, привезти и растаможить в Украину б/у автомобиль может как физическое, так и юридическое лицо. Пригнать ее может как будущий автовладелец, так и посредник. Но не чаще одного раза в год.

Лише за півтора місяці дії знижених ставок акцизного збору на розмитнення вживаних автомобілів в Україну було ввезено понад 6 тисяч імпортних автомобілів. Сьогодні ця цифра, напевно, вже подвоїлася. Українці хочуть встигнути купити собі іномарку і скористатися правом на отримання «податкових пільг».

Старший юрист ЮК «Алексєєв, Боярчуков і партнери» Інна Рудник детально розповіла, хто і коли має право на пільги з акцизу під час розмитнення б/в автомобілів.

«Право на отримання пільг, тобто сплати акцизного податку за зниженими ставками за ввезення вживаних автомобілів, не залежить від суб’єкта ввезення, ним може бути як фізична особа, так і підприємство. Єдині обмеження – таке ввезення має бути першим за останній рік, а автомобіль має бути складено не раніше за 1 січня 2010 року. Закон також не поширюється на автомобілі, складені або завезені з території держави-агресора або тимчасово окупованої території України», – повідомляє Інна Рудник.

За словами юриста, ввезти автомобіль можна як особисто, так і уповноважити іншу особу шляхом видачі їй довіреності від свого імені.

«Наприклад, Ви не розумієтеся на автомобілях, але бажаєте придбати уживане авто в Польщі. Ваш друг, автомеханік, їде в Польщу, купує авто на Вас за дорученням і ввозить його на територію України. Покупцем є Ви. І обмеження з купівлі щонайбільше одного автомобіля на рік діє і для Вас. Однак Закон прописано так, що і «автомеханік за дорученням» більше не зможе ввезти авто для себе або інших осіб за цей рік. Таким чином законодавець запобігає розвитку ринку посередників», – попереджає Інна Рудник.

При цьому, якщо українець вирішить продати авто, ввезене за зниженими акцизами, протягом року з моменту його купівлі, йому доведеться доплатити акциз за звичайними ставками.

Старший юрист ЮК «Алексєєв, Боярчуков і партнери» Інна Рудник попереджає потенційних покупців іномарок, що під час перетину кордону України громадянин може мати при собі гроші в еквіваленті 10 000 євро.

Якщо автомобіль коштує, наприклад, 15 000 євро, під час виїзду необхідно задекларувати всю суму (15 000) та надати документи, що підтверджують зняття з рахунків у банках більшої суми, тобто 5 000 євро. Крім того, в країні продавця можуть діяти свої обмеження щодо ввезення валютних коштів, про які варто довідатися заздалегідь. Зазвичай така інформація розміщена на сайтах посольств, і з доступом до неї не має бути проблем.

«Потрібно пам’ятати і про те, що, відповідно до законодавства про фінансовий моніторинг, фінансові операції з готівкою на суму, що перевищує 150 000 грн в еквіваленті у будь-якій валюті, підлягають обов’язковому фінансовому моніторингу. Тому під час купівлі автомобіля доведеться відзвітувати перед своїм банком», – нагадує Інна Рудник.

Юрист також наголошує, що жодних додаткових документів під час перетину кордону для отримання пільги надавати не потрібно. Ставки податку діють автоматично, якщо автомобіль підходить під вищеописані критерії (вік, перша купівля за рік, країна-виробник). Отже, вся необхідна інформація має підтверджуватися наданими митникам документами. Так, документом, що підтверджує країну походження, може бути сертифікат про походження товару або, наприклад, нотаріально завірений договір купівлі-продажу, що містить письмову заяву продавця про країну виробника.

«Розмитнити автомобіль необхідно протягом 10 днів. На 11-й день вже доведеться заплатити штраф у розмірі 170 грн, з 12-го по 20-й день (розмитнення протягом 30 днів) – 3 400 грн, якщо зволікати ще довше, штраф становитиме 8 500 грн. Протягом 10 днів із часу розмитнення автомобіль слід поставити на облік. Недотримання цього правила призводить до накладення штрафу в розмірі 170 грн, а за умови повторного порушення – 255 грн або 30-40 годин громадських робіт. Крім того, на цей час транспортний засіб може бути вилучено. Наявність поважних причин, наприклад, хвороба, не впливають на фіксування правопорушення, але можуть пом’якшити застосовану санкцію», – наголошує старший юрист ЮК «Алексєєв, Боярчуков і партнери» Інна Рудник.

Нагадаємо, знижені ставки акцизу на митне оформлення ввезених уживаних автомобілів почали діяти з 1 серпня 2016 року. І триватимуть ці пільги до 31 грудня 2018 року. Розмір акцизу, який матиме заплатити новий власник іномарки під час перетину українського кордону, залежить від об’єму двигуна ввезеного автомобіля. Наприклад, для розмитнення автомобіля з однолітровим двигуном треба буде заплатити 63 євро акцизного податку замість 1761, для оформлення дволітрового авто – 534 замість 4882 євро.

Порахувати вартість розмитнення можна на нашому Митному калькуляторі.