Богдан Глядик

  Автоюрист

  Водій проти Укравтодору: як повернути собі гроші за пошкодження від ям

  Як і кожного року, за «доброю» українською традицією, навесні разом зі снігом на автомобільних дорогах тане й асфальт. Водії, автовласники, які добросовісно сплачують податки, купуючи кожен літр автомобільного пального, задаються питанням: «Хто ж винен у такому стані речей? Хто має компенсувати витрати водія на непридатну до використання підвіску, хто має заплатити за купівлю нових автомобільних дисків?»

  За звичайних умов, ці витрати лягають повністю на автовласника. А як бути, якщо пошкодження отримано внаслідок попадання в дорожню яму глибиною 20 сантиметрів?

  Кодекс про адміністративні правопорушення передбачає відповідальність за порушення правил, норм і стандартів, стосовно гарантування безпеки дорожнього руху під час утримання автомобільних доріг і вулиць, залізничних переїздів, інших дорожніх споруд, невжиття заходів зі своєчасної заборони або обмеження руху при виникненні умов, які загрожують безпеці руху, або невжиття своєчасних заходів з відновлення безпечних умов для руху. За такі порушення передбачено штраф 1020 грн.

  Якщо ж унаслідок зазначених порушень було створено аварійну ситуацію або пошкоджено транспортний засіб, вантаж, автомобільні дороги, вулиці, залізничні переїзди, дорожні споруди чи інше майно, відповідальному може загрожувати навіть адміністративний арешт до десяти діб.

  Відповідальність не надто сувора. Однак для автовласника це не головне. Якщо у Вас є намір відшкодувати отриману шкоду, важливим є сам факт притягнення відповідального до відповідальності.

  Так ось, якщо керуючи транспортним засобом водій потрапляє у, наприклад, величезну яму і при цьому автомобілю завдається шкода, рекомендую одразу ж зупинитися (з дотриманням усіх вимог ПДР при ДТП – п. 2.10) та повідомити про подію орган національної поліції. Очікуючи на прибуття патрульних, обов’язково зробіть фото/відеофіксацію отриманих пошкоджень, зафіксуйте «причину» пошкоджень. Варто встановити можливих свідків автопригоди та зафіксувати їхні контактні дані. Даючи письмові пояснення патрульному поліцейському, не забудьте розповісти про наявність свідків. Не забувайте і про такий доказ, як запис із зовнішніх камер відеоспостереження. Озирніться та постарайтеся знайти такі камери.

  Часто власники таких зовнішніх камер відеоспостереження відмовляються надати водіям відповідний відеоматеріал. Однак тут у пригоді може стати такий інструмент, як адвокатський запит. Крім того, такий запит частково «легалізує» відеозапис для поліції та суду.

  Здійснювати фото та відеофіксацію пригоди потрібно обов’язково з прив’язкою до місцевості. Це необхідно для того, щоб можна було ідентифікувати місце фіксації. Вибоїну слід фотографувати разом із вимірювальними пристроями, наприклад із канцелярською лінійкою. Якщо лінійки немає, її можна замінити банківською карткою, пачкою сигарет, пляшкою від води тощо. Це потрібно для масштабування самої вибоїни.

  Коли на місце прибуде патруль поліції, слід вимагати від поліцейських встановлення відповідальних за цю ділянку дороги осіб та ініціювання притягнення їх до відповідальності за порушення вимог державних стандартів щодо утримання, ремонту дорожнього покриття.

  Тут варто бути юридично уважним і наполегливим. Як засвідчує досвід, дуже часто поліцейські відмовляються встановлювати відповідальних за дорожнє покриття і складають матеріали про притягнення водіїв до адміністративної відповідальності за порушення ПДР, що спричинило пошкодження транспортних засобів.

  Після оформлення всіх матеріалів поліцією важливо провести оцінку отриманих пошкоджень. Знаючи організацію, відповідальну за утримання дорожнього покриття та за наявності оціненої шкоди, можна сміливо звертатися до цієї організації з вимогою компенсувати завдані автовласнику збитки. Якщо ж добровільно збиток відшкодовувати не захочуть – дорога в суд.

  Варто зазначити, що усі витрати, пов’язанні зі стягненням завданої шкоди, при позитивному рішенні суду, які документально підтверджуються (зокрема й витрати на правову допомогу) також відшкодовуються організацією, через бездіяльність якої транспортному засобу було завдано шкоди.

   

  Подписывайтесь на наши ленты в Facebook, Viber, Telegram и Messenger: все самые важные автомобильные события в одном месте.