X

У Києві презентували нові баггі, квадроцикли та наземні дрони для ЗСУ

У столичному МВЦ, 10 серпня, пройшла найбільша в Східній Європі IT-конференція iForum-2023. Цього року особливу увагу приділили проектам військового призначення – з’явився новий тематичний напрямок Military Tech. Чималу цікавість гостей викликала виставка «Місто Майбутнього», на якій було представлено багато інноваційної техніки для наших захисників на передовій: від квадроциклів та баггі до роботизованих колісних та гусеничних платформ.

Cтолична компанія Emobili показала електричний квадроцикл Hymeks, призначений для евакуації поранених. Машина пересувається практично безшумно, тому що тут немає звичних ланцюгів та зірочок, привід коліс здійснюється через редуктори. Це дозволяє непомітно для ворога доставити на передову боєкомплект та оперативно вивезти пораненого. Такий квадроцикл також оптимально підходить для розвідки. Недарма розробник має таке гасло: «Тихенько приїхав, бахнув та поїхав. Довіз людину – зберіг Україну»

.

Для зручного розміщення нош борта зроблені відкидними. Самі носилки пластикові, з високими боковинами, що дозволяє зафіксувати хребет у горизонтальному положенні та вберегти пораненого від больового шоку.

Hymeks має вантажопідйомність 300 кг. Спереду встановлений багажник для «Джавелінів», а ззаду можна їхати вдвох чи навіть утрьох. Відкидні борти ліворуч і праворуч витримують по 130 кг.

З особливостей відзначимо встановлення двох акумуляторів: один забезпечує запас ходу до 100 км, а інший до 50 км. Батареї розташовані на різній висоті, що підвищує їхню живучість під час обстрілу. Акумулятори можна зняти однією рукою, причому досить швидко: задній за 5 секунд, а передній – за 10. Це зроблено для того, щоб у надзвичайній ситуації бійці могли оперативно демонтувати дорогі батареї та використовувати їх як повербанки. Для цього у комплекті йдуть тактичні сумки з інвертором.

Квадроцикл оснащений електромотором 60V-2000Вт і може тягнути причіп із 600-літровою бочкою. Запас ходу становить 150 – 200 км. Максимальна швидкість – 40-50 км/год. За годину батареї можна підзарядити задля забезпечення запасу ходу до 25 – 37 км.

На виставці показали і баггі Dracarys, також вітчизняного виробництва. Машина побудована на вузлах та агрегатах Audi 80 B3 та має високу ремонтопридатність. Підвіска коліс повністю незалежна. На представленому зразку змонтовано 1,8-літровий бензиновий двигун, хоча можливе встановлення і дволітрового, або дизеля на 1,9 л. Привід лише на задні колеса, проте машина має відмінну прохідність – дорожній просвіт досягає 45 – 50 см. Споряджена маса – всього 650 кг.

Баггі розраховано на чотирьох осіб. Є можливість перевезення пораненого на ношах, для чого встановлено відкидний задній борт, що працює як подовжувач вантажного відсіку. Посилені крила із підніжками дозволяють транспортувати додатковий вантаж. Для цієї ж мети в конструкції кузова використовується багато горизонтальних елементів: плоский капот, багажник на даху. Ціна баггі – 360 тис. грн.

Заслуговує на увагу і стенд компанії Сamper Kit, яка займається переобладнанням автомобілів із цивільних в машини для військових цілей. Це і прилади нічного бачення, і комплекти бронювання та турелі для великокаліберних кулеметів. На виставці було представлено також кіт-набір для евакуації поранених. Він розбірний і може бути доставлений навіть поштою. Комплект легко встановлюватися на пікапи або більш важкі вантажівки, причому зробити це можна безпосередньо на передовій.

“Евакіт”, як його називають розробники, дозволяє перевозити пораненого на ношах навіть у короткому кузові, для чого є відкидні задні секції. Евакуаційний конструктор також можна використовувати для доставки боєприпасів, безпілотників та інших вантажів.

Поруч на стенді можна побачити ще один інноваційний продукт цієї компанії – колісні вставки типу Run-Flat. Подібного в Україні ще ніхто не робив. Наразі ведеться робота з підвищення їхньої живучості, що дозволить при пошкодженні шини проїхати автомобілю до 100 км на трасі.

Окремо розповімо про безпілотні платформи, які були досить широко представлені на iForum-2023. Почнемо із розробки компанії Keep Robotics. Це електричний вантажний всюдихід чи наземний дрон. Машина представлена у вантажній версії. На стенді вона була з баластом у вигляді пластмасових каністр із водою, масою 160 кг, хоча корисне навантаження сягає 400 кг.

Платформа розроблялася як багатофункціональна: якщо зняти вантажну раму, її можна використовувати й для інших цілей. Машина повнопривідна, рухається за допомоги чотирьох електромоторів. Запас ходу сягає 60 – 80 км. Батарею можна зарядити за 5 годин. В даній комплектації радіус дії по пересіченій місцевості становить 500 – 800 м.

Поруч можна побачити колісний саперний дрон «Кабан», призначений для прокладання безпечної доріжки перед саперами. Він оснащений броньованим корпусом та може знешкоджувати протипіхотні міни, розтяжки, міни-пастки.

Дрон досить дешевий, тому що має аналогове керування. Привід електричний. Акумулятор встановлюється вибухозахищений. Вже виготовлено сім таких дронів і чотири служать на передовій. На стенді, щоправда, було представлено повнорозмірний макет.

Не менш цікава експозиція була й у компанії Moveone. Ще шість років тому вона вивела на ринок електросамокат запатентованої конструкції. Вони відрізняються підвищеною вантажопідйомністю – до 150 кг та реальним запасом ходу до 50 км. Один із них був представлений на стенді.

А поряд стояла ще одна передова розробка компанії. Це безпілотний наземний дрон Robo Track. Він має вантажопідйомність 300 кг та може проїхати на одному заряді до 40 км. Дальність пульта дистанційного керування – 1,5 км на рівній місцевості та 1 км на пересіченій. При встановленні ретранслятора далекобійність зростає до 10 км. Може також пересуватися GPS-навігатором на відстань до 20 км (плюс стільки ж на зворотний шлях). Платформа призначена для вивезення поранених, підвезення боєкомплекту. Можливе встановлення додаткової обвіски, турелі тощо. Поки що це робочий прототип.

Біля нього можна було побачити ще один наземний дрон від тих самих розробників. Він менший за розміром та має гусеничний хід. Його вантажопідйомність складає 100 кг. Обидва дрони оснащуються таймером і якщо потрібно тепловізором, лазерним підсвічуванням цілей тощо. На гусеничний дрон фахівці компанії також розробляють маніпулятор, т.з. “робо-руку”.