X

Основні види гайкових ключів: призначення та їхні особливості

Гайковий ключ – нескладний на вигляд ручний інструмент, який обов’язково є в кожному будинку. Його використовують переважно для монтажних і демонтажних робіт по різьбовим з’єднанням. Однак, зважаючи на велику різноманітність їх видів, експлуатаційний формат таких пристроїв багато в чому розширено. Які гайкові ключі можна купити в сучасних магазинах, і які завдання вони допомагають вирішувати на виробництві і в побутовому секторі?

Основні види гайкових ключів

Модифікації та різновиди цих пристроїв можна приблизно уніфікувати в такому порядку:

  • Ріжкові-відрізняються цілісністю конструкції. Робоча частина виробів призначена для утримання елемента певного розміру і формату. Великою затребуваністю користуються моделі U-подібного типу, їхня головка при цьому розташовується під кутом 15-30 градусів, що дає можливість управляти ключем у важкодоступних місцях. Призначені для гайок і болтів розміром від 3,6 до 95 см, можуть бути як односторонніми, так і двосторонніми.
  • Накидні — також містять цільну рукоять і робочу частину, яка має округлу форму. Класифікація розмірів становить від 6 до 55 мм по довжині. В роботі пристрій дає змогу охоплювати об’єкт з усіх боків, допускаючи демонтаж тугих з’єднань. У роботі з ними повністю виключається ризик деформацій граней на різьбовому з’єднанні.
  • Комбіновані-інструменти універсального формату, що поєднують в собі ріжкову і накидну робочу частину. Пропонуються в розмірах від 5 до 32 см. Широко використовуються в побуті, у виробничій сфері, на СТО тощо, часто входять в набори для домашніх майстрів.
  • Торцеві-використовуються для обслуговування різьбових з’єднань в тих місцях, де не може впоратися інший ключ. Відрізняється Г-подібним або Т-подібним форматом корпусу, що дає можливість багато в чому посилити крутильний момент. Їх формат передбачає наявність 6 або 12 граней всередині. Здебільшого моделі такого виду потрібні для гаража, для СТО, при ремонтах і обслуговуванні автомобілів.
  • Розвідні – моделі містять спеціальний механізм, що дозволяє коригувати відстань між робочими губками. Одна з них є стабільною по положенню, друга (Нижня) – регульована. Такі пристрої прекрасно підходять для домашньої майстерні і для професійних майстрів, оскільки вони можуть замінити кілька ключів різних розмірів.
  • Трубні – належать до підвиду розвідних, оскільки вони також допускають регулювання робочих губок. На відміну від попереднього формату, регулювання здійснюється не за допомогою спецмеханізму, а від розведення двох рукоятей. Випускаються в 5 різновидах за розмірами, діапазон охоплення при цьому становить від 0 до 120 мм. Такі ключі використовуються часто в сантехнічних роботах і для формування теплових і водопровідних систем для захоплення і утримання труб.
  • Шестигранні – їх відмінність полягає в тому, що в роботі пристрій не охоплює головку нарізного сполучення, а поміщається всередині шліца. Ключі мають L-подібну форму, де робоча частина приводиться в рух за допомогою обертання допоміжної. Випускаються інструменти розмірами від 1,5 до 24 мм. Шестигранники купують для ремонтів апаратури, електричних приладів, побутової та виробничої техніки, велосипедів тощо.
  • Балонні – використовуються автолюбителями і на сервісах СТО для відкручування і закручування коліс. За форматом являють собою торцевий ключ, що містить довгу ручку і монтажну лопатку. Найбільш поширеним вважається пристрій хрестоподібної конфігурації, де кожен кінець оснащений головкою різних розмірів.

Особливості вибору ключів

Як підбирати гайкові ключі за розміром? Все залежить від того, з яким кріпленням потрібно буде працювати. З трубними і розвідними пристроями проблем зазвичай не буває, оскільки вони розраховані на захоплення різнорозмірних різьбових з’єднань. Маркування продукції такого плану вказує допустимий діапазон роботи. На розвідних вказується параметр максимального розкриття губок – найчастіше, це діапазон від 19 до 46 мм. На трубних наноситься номер, що збігається з розмірами по розкриттю губок на конкретному ключі – 1 номер – 10-36, мм, другий – 20-50 мм.

Основні типи ключів ріжкових, накидних і торцевих містять робочі частини певних розмірів, наприклад, 8х10 мм або 13х17 мм. Як правило кожен майстер намагається купити кілька варіацій ключів, щоб мати великий арсенал інструментів під рукою.

Рукояті та матеріал виготовлення

Оскільки експлуатація таких ключів передбачає інтенсивні навантаження, то до їх міцності і зносостійкості пред’являються доволі високі вимоги. При виготовленні базової частини приладів зазвичай застосовується інструментальна або хром-ванадієва сталь. Такі сплави легко витримують великі навантаження, забезпечуючи тривалий термін користування. Обробка спеціальними речовинами у вигляді цинкового або оксидованого покриття дає можливість захистити вироби від корозійних процесів і механічних пошкоджень.

Що ж стосується рукояті, то вони також найчастіше зроблені з металів, при цьому багато моделей містять пластикове або гумове покриття. Для майстра дуже важливий комфорт при утриманні таких рукоятей в руках. Наявність антиковзких вставок багато в чому полегшує роботу з таким інструментом, дозволяючи виконувати дії з максимальною ефективністю.