X

Як діють музика та розмови на водія

Всем известно: чем меньше факторов, действующих на органы чувств водителя, тем более безопасным будет движение. И при этом большинство позволяет себе разговаривать за рулем по мобильному телефону, даже аудиосистема может быть включена на всю громкость… Тут стоит напомнить несколько страшилок о воздействии музыки и разговоров на водителя.

Мобільний чинник

Телефонна розмова відволікає значну частину уваги водія, відповідно, той не може нормально зосередитися на навколишньому середовищі. Звідси – непомічені пішоходи і машини за вікном, пізні перелаштовування, вимкнений поворотник тощо. Все це стається тому, що організм не може одночасно бути задіяний у двох таких ємних процесах, як телефонна розмова та керування автомобілем.

 Зайняті руки  Телефон в руці автовласника або ж притиснутий до вуха сковує рухи водія. Це робить його «одноруким» і навіть дещо «однооким».

 Зайняті очі  Ще сильніше шкодять безпеці маніпуляції з телефоном під час спроби набрати номер або відповісти на дзвінок. Адже для цього неодмінно потрібно дивитися на екран гаджета.

Hands free, але …  Насправді використання гарнітури Hands Free зовсім трохи зменшує ймовірність ДТП під час телефонної розмови. Адже водія відволікає від керування насамперд не телефон у руці, а необхідність підтримувати розмову – сприймати інформацію і обдумувати відповідні репліки. Та й чимало пристроїв Hands Free насправді можуть створювати додаткові труднощі: зісковзують з вуха або протисонячного козирка, їх дроти часто заплутуються. Тому найбезпечніше буде штатна система Hands Free автомобіля, вбудована в інтер’єр. Але в будь-якому разі спілкування наживо з пасажирами в салоні в таких випадках набагато безпечніше, оскільки вони можуть стежити за поведінкою драйвера і відповідним чином модерувати розмову.

Рецепт

Якщо дуже потрібно поговорити телефоном в автомобілі, знайдіть місце і запаркуйтеся на пару хвилин. Можна використовувати спеціальний мобільний додаток, який одним натиском кнопки скидає вхідний дзвінок, інформуючи абонента, що власник телефона зараз зайнятий керуванням авто і зателефонує тільки-но зможе.

Ворог на ім’я гучність

Не так все однозначно з прослуховуванням музики за кермом. Психіка людини така багатогранна, що в різних умовах вплив аудіопрограм може давати протилежний ефект. Вчені стверджують: гучна музика в автомобілі не сприяє безпечному дорожньому руху.

Зменш!  Будь-який голосний звук дратує нервову систему людини, що намагається сконцентруватися. Тому музика заважає здебільшого тоді, коли звучить голосно.

 Стиль  Однозначно «корисної» автомобільної музики не існує, оскільки багато чого залежить від умов руху і психофизических особенностей водителя. Слід уникати крайнощів: занадто повільних мелодій і складних ритмічних композицій. Перші можуть присипляти водія, знижуючи його здатність до концентрації, другі спонукатимуть до активних фізичних дій, що не завжди доречно за кермом.

 Механіка  Незалежно від стилю музики, безпеки загрожує сам процес її активації: налаштування тюнера, встановлення диска або флешки, вибір композиції, регулювання гучності. Навіть перенесення автовиробниками кнопок керування магнітолою на кермо не вирішує цю проблему на всі 100%.

 Заглушаються сигналы  Будь-яка голосно включена аудіосистема заглушає важливі для водія звуки: клаксони інших водіїв, сигналізатор спрацьовування тих чи інших тривожних датчиків, систем безпеки.

 У складних умовах  Маніпуляціям водія заважатимуть будь-які сторонні звуки. Тому під час проїзду незнайомих розв’язок, у вузьких проїздах, під час паркування, руху заднім ходом слід зменшити гучність всіх джерел звуку. Велика кількість «розумних» автомобілі роблять це автоматично після ввімкнення режиму заднього ходу. Помічено, що навіть гучна аудіосистема з якісним звучанням дратує менше. Ну, а якщо ваші попутники занадто голосні, попросіть їх говорити тихіше.

Рецепт

За можливості слід зробити так, щоб водій не керував музикою. Доручіть маніпулювати аудіосистемою кому-небудь із пасажирів. Але головна умова безпечного прослуховування композицій у машині – помірний звук.