X

Гальмівна рідина. Чому і як часто її треба замінювати

Стрімко теплішає, машини вже перевзуті в літні шини, а ритм руху автомобільного потоку росте. Не секрет, що під час швидкої їзди критично важливою є робота гальм. Та чи потрібен їм сезонний догляд?  

Часом на автосервісі можна чути ображені фрази власників авто, яким пропонують замінити гальмівну рідину. Здавалось би, для чого? Машина ніби нормально зупиняється.

Для початку давайте зрозуміємо, для чого взагалі потрібна гальмівна рідина. Її основна функція – передавати зусилля від педалі гальма далі по гідравлічних контурах гальмівного приводу. Крім того, гальмівна рідина є мастилом для деталей гальмівного механізму, яке забезпечує їм антикорозійний захист і зменшує тертя.

Під тиском та від тертя гальмівна рідина сильно нагрівається. Її робоча температура знаходиться на рівні 120 °С. А за певних умов, наприклад при частому гальмуванні з високої швидкості, при тривалому русі схилом з постійним гальмуванням тощо, температура в системі може досягати 300 °С і більше. Чим це небезпечно? Якщо гальмівна рідина вже не нова, то виникає ризик втрати гальм. 

Чому раптом можуть зникнути гальма? 

Головним «ворогом» гальмівної рідини та гальмівної системи в цілому є вода. Адже гальмівна рідина гігроскопічна, тобто здатна вбирати вологу з повітря. А процес накопичення вологи в гальмівній рідині викликає її «старіння»: з підвищенням вмісту води температура кипіння падає, а небезпечної пари виділяється більше. 

Вже протягом першого року експлуатації гальмівної рідини в ній може міститися до 2% вологи, за два роки накопичується до 3,5%, за три – до 5%. Так, вже при вмісті води на рівні 3% температура кипіння гальмівної рідини падає вдвічі, з 330 до 165 градусів.

Таким чином, коли гальмівна рідина стара, то вода в ній легко закипає. Утворюється водяна пара. Тобто рідина, яка за законами фізики не стискається, перетворюється на рідинно-газовий коктейль. А газ, на відміну від рідини, легко стискається. Тому стара “гальмівна” при нагріві не передає зусилля від педалі гальм, а стискається сама. У кращому випадку, це може призвести до зниження ефективності гальмування, а в гіршому – до відмови гальм взагалі! 

Які сигнали можуть подавати гальма?

Якщо ви помітили зміну ходу педалі гальм, потрібно терміново звернути на це увагу та їхати на СТО. Крім того, слід звертати увагу на колір і стан гальмівної рідини: вона має бути прозорою, без сторонніх домішок. Помутніння, поява осаду – ознаки, які свідчать про необхідність заміни.

Порада від “Автодім Атлант”: З якою періодичністю міняти гальмівну рідину?

Гальмівна система автомобіля – одна з найважливіших складових безпеки авто. Часто їй не приділяють уваги, доки вона не починає виходити з ладу. Ми радимо принаймні звертати увагу на те, в яких умовах та з якою інтенсивністю експлуатується авто. 

За стандартами Volkswagen гальмівну рідину в автомобілях цього бренду прийнято замінювати перший раз через три роки після придбання нового авто, а потім кожні наступні 2 роки. 

Ефективність роботи гальмівної системи можна перевірити на стенді контролю гальм в офіційних сервісних центрах, зокрема – в “Автодім Атлант”.

Для підтримки гальмівної системи радимо дотримуватись карти ТО вашого автомобіля, де вказані необхідні види робіт та діапазони їх проведення, щоб авто залишалось в чудовому технічному стані.