X

Як обрати оптимальну протиугінну систему

Число угонов опять растет, и ночи автовладельцев снова стали тревожными. Увы, даже хорошая сигнализация не гарантирует стопроцентной сохранности машины. Но есть еще один, последний рубеж защиты – о нем мы сегодня и поговорим.

Якщо не дай Бог станеться так, що машину вкрадуть, знайти її буває дуже непросто навіть професіоналам розшуку – вітчизняний кримінальний світ давно опрацював всі варіанти приховування викраденого та визначення його подальшої долі. Але подбати про такий крайній випадок може сам автовласник. На транспортний засіб (автомобіль, мотоцикл, водний транспорт) можна поставити електронний пристрій, який сповістить власника або охоронну фірму про місце перебування машини. Мітки, маркери, маячки, трекери та інші девайси, що використовують супутникові GPS-модулі для позиціонування і GSM-мережі для зв’язку, допоможуть знайти вкрадений автомобіль або мотоцикл. І тоді вже вирішувати власнику – самому вирушати на пошуки або викликати для цього правоохоронні органи. Сьогодні на ринку є три основні види систем стеження за автомобілем, які відрізняються не тільки ціною, а й закладеними туди функціями.

Найпростіші (2900-3500 грн)

Якщо говорити про якісні вироби, а не про no name вироби за низькими цінами, що зустрічаються в Інтернеті, то починати слід з так званих маячків. Ці компактні пристрої, будучи захованими в автомобілі (мотоциклі, велосипеді, човні тощо) зберігають режим радіомовчання, але з певною періодичністю прокидаються і посилають на телефон власника свої координати у вигляді SMS. Просто з телефону ви можете ввімкнути і більш активні режими: наприклад, маячок може прокидатися на початку руху авто і теж телефонувати власнику, повідомляючи свої поточні координати. Деякі моделі здатні надсилати власнику лист на електронну пошту з інтернет-посиланням на ділянку карти для візуального перегляду місця, де розміщується об’єкт. Вбудована батарея живлення ускладнює пошук і нейтралізацію маячка зловмисником, навіть якщо він вже викрав машину і зберігає її на своїй території. Втім, чим частіше маячок прокидатиметься, тим швидше розрядиться батарея.

Маркер (3500-4500 грн)

Сучасніший слідкувальний пристрій може повідомляти дані про місцеперебування автомобіля не тільки на телефон власника, а й на особливий моніторинговий сервер. Через нього, за допомогою Інтернету, власник може в режимі онлайн на екрані комп’ютера або смартфона постійно стежити за переміщенням свого транспорту. Втім, такий сервіс зазвичай буває платним (з абонплатою компанії, яка відстежує розташування автомобіля). На випадок викрадення і відстою машини в підземному сховищі (підземній парковці, гаражі) визначення свого місця розташування маркер може надсилати не тільки через супутник GPS, а й за прив’язкою до базових станцій мобільного оператора, чий радіосигнал відрізняється хорошим проникненням. Для ще надійнішого зв’язку деякі моделі оснащують SIM-картками двох різних операторів. Маркери інколи оснащують датчиками руху і мікрофоном. Перший повідомляє власнику про початок руху його транспортного засобу, зміну положення, перевертання тощо, другий дає змогу через телефон дистанційно прослуховувати обстановку в салоні авто і навколо нього. Деякі маркери такого рівня вміють самостійно перемикатися з живлення від вбудованих батарей на живлення від бортової мережі для продовження терміну автономної роботи. Дорогі моделі маркерів-трекерів за тимчасового порушення зв’язку записують їх у власну пам’ять, щоб потім поділитися ними з власником.

GSM-сигналізація (6500-8000 грн)

Найдорожчий варіант – повноцінна охоронна система з можливістю GPS-позиціонування і зв’язком із власником через GSM-модуль. Ці сигналізації мають повний комплект охоронних функцій: іммобілайзер, захист салону, багажника і моторного відсіку, датчики удару, нахилу, руху і переміщення, протидію викраденню з глушенням GSM-сигнала тощо. Крім того, творці зазвичай передбачають широкий набір сервісних функцій: дистанційний і програмований запуск двигуна, керування вікнами, системою клімат-контролю, турботаймер тощо. Часто є вбудований акумулятор для автономної роботи. Двосторонній зв’язок із власником здійснюється через GSM-модуль, для оперативного керування використовується класичний брелок із захистом від перехоплення сигналу. Повідомлення про події з транспортним засобом, а також поточні координати його перебування власник отримує на свій смартфон.

Вибір надійного стільникового зв’язку

Усім цим пошуковим пристроям потрібен не лише супутниковий, а й GSM-зв’язок, тобто власник має підключити пристрій до мобільної мережі того чи іншого оператора. Варто уважніше придивитися до тарифних планів, щоб обрати пакет підключення, вигідний саме для режиму роботи SIM-картки в слідкувальній або охоронній системі. Приміром, у Vodafone Україна є зручний стартовий пакет для автономних охоронних систем такого роду – тариф «3G Планшет». Обов’язкова щомісячна плата в ньому відсутня, перша SMS в день коштує 1 грн і ще 100 – безкоштовно. Для корпоративних абонентів Vodafone Україна існують тарифи IoT (інтернет для речей), розроблені спеціально під ті завдання, які необхідні клієнту. Ще одна важлива обставина: обираючи мобільного оператора для використання його SIM-карти в своєму маячку, бажано зупинитися на тому, в кого надійний зв’язок у всій країні. Адже доки датчик спрацює, машину можуть відігнати далеко від дому.

Фото з архіву редакції