Гібридні автомобілі: вікова історія

Автомобілі з гібридними силовими установками здаються чимось новим і незвичайним. Але якщо заглибитися в історію автомобілебудування, то виявляється, що цей тип машин з'явився ще на початку ХХ століття.

Toyota Hybrid

Гібридними називають автомобілі з кількома (більше одного) джерелами рушійної енергії (крутильного моменту). А історія таких силових агрегатів бере свій початок ще з XIX століття, коли Фердінанд Порше в 1899 році побудував автомобіль Lohner Electric Chaise з системою приводу електричних мотор-коліс Lohner-Porsche Mixte. Бензиновий двигун внутрішнього згоряння там забезпечував привід генератора, який виробляв електрику для передніх мотор-коліс. Цікаво, що цей гібрид було складено на платформі електромобіля Lohner-Porsche. Потім ДВЗ конструктивно вдосконалили, і тому гібридні силові установки та електромобілі відійшли на другий план.

Hybrid
Перший гібрид, 1899 р.

Повернулися до цієї теми в Конгресі Сполучених Штатів Америки в 1960 році. Цьому передував бум в автомобілебудуванні, і вже тоді Америка з її величезними машинами з багатолітровими двигунами почала задихатися від великої кількості викидів відпрацьованих газів. Саме тому в США зробили перший законодавчий крок для заохочення переходу на електромобілі та гібриди. Але заохочення були малоефективними, доки в 1973 році не почалася нафтова криза. Першу гібридну трансмісію в 1968 році створив відомий розробник і виробник автомобільних комплектуючих – компанія TRW. Це була конструкція, в якій крутильний момент для передання на колеса автомобіля видавав і двигун внутрішнього згорання, і електромотор. У серійному авто цю трансмісію вперше було встановлено на моделі GM 512 Hybrid. До 16 км/год такий гібрид міг пересуватися на електротязі, а далі на допомогу приходив бензиновий ДВЗ. Європа долучилася до процесу гібридизації в 1973 році, коли Volkswagen представив гібридну модель таксі (Таксі Hybrid).

Ці автомобілі дали старт розвитку гібридних технологій. Процес їх удосконалення тривав майже 25 років. У 1994 році Toyota Motor Corporation розпочала реалізацію проекту під назвою G-21, який подарував світу першу ефективну гібридну технологію. Так, у 1997 році Toyota Prius стала першим у світі серійним гібридним автомобілем. Це найвідоміший гібрид у світі, і наразі з серійного конвеєра сходить вже третє його покоління. До речі, Toyota Prius Plug-in Hybrid – єдиний гібрид Toyota, батареї якого можна заряджати від електромережі.

У 1999 році вийшов серійний гібрид Honda Insight, а трохи пізніше до процесу гібридизації приєдналася і Audi, що випустила невелику партію машин з дизелем 1.9 TDI і 28-сильним електромотором. У 2000-х роках гібридами почав активно займатися ще один виробник автомобільних комплектуючих – компанія Bosch.

В Європі першим серійним гібридом на базі моделі Audi 100 стала модифікація Duo, у якій задні колеса приводилися у рух 12-сильним електромотором Siemens. Живився він від блоку нікель-кадмієвих батарей. Привід передніх коліс здійснював 2,3-літровий 134-сильний бензиновий двигун. Через велику вагу ця машина виявилася менш динамічною, ніж базова Audi 100, тому гібрид був не надто затребуваний і його зняли з виробництва.

Так розпочався процес впровадження гібридних технологій у серійні автомобілі і подальше їх вдосконалення. Законодавцем мод тут стала Toyota з її моделлю Prius, яка розійшлася по всьому світу, від Японії до Латинської Америки, у величезній кількості. Щорічно продавалося по 20 тисяч таких гібридів. Саме тому термін «гібрид» нині передусім асоціюється з маркою Toyota, в модельній лінійці якої на сьогодні величезна кількість авто з гібридними силовими установками.

.

Toyota Hybrid
Гібридна силова установка Toyota має доволі складний, унікальний механізм розподілу крутильного моменту ДВЗ і електромотора

Ера гібридів Toyota

Із моменту початку продажу гібридних моделей Toyota було реалізовано понад 9 мільйонів таких машин! На Prius у цій статистиці припадає понад 3,7 млн автомобілів. Із 90-х років до цього часу компанія склала близько тридцяти моделей і модифікацій з гібридними силовими установками (під марками Toyota і Lexus). Екомоделі сімейства Hybrid продають у понад 90 країнах світу, зокрема в Україні. У нашій країні з сімейства Toyota Hybrid представлений Auris Hybrid і вже зовсім скоро з’явиться RAV4 Hybrid. В лінійці Lexus Hybrid є моделі CT 200h, GS 300h, LS 600h, NX 300h, RX 450h. Японська компанія вдосконалює свою гібридну технологію і на ралійних трасах. Так, у 2006 році розпочалася розробка гібридної системи для гоночних автомобілів Toyota Hybrid System – Racing. І як результат – першою у світі машиною з гібридною силовою установкою в липні 2007 року стала Toyota Supra, яка здобула перемогу на змаганні «24 години Токачі».

Toyota Hybrid
Toyota Hybrid System – Racing

Покоління Toyota Prius

Toyota Prius
Prius 1-го покоління
1997-2003,
об’єм ДВЗ 1,5 л,
цикл Аткінсона,
потужність ДВЗ 70 к.с,
робоча напруга 273,6 В,
загальна потужність системи 100 к.с.
Toyota Prius
Prius 2-го покоління
2003-2009,
об’єм ДВЗ 1,5 л,
цикл Аткінсона,
потужність ДВЗ 76 к.с.,
робоча напруга 500 В,
загальна потужність системи 110 к.с.
Toyota Prius
Prius 3-го покоління
2009-2015,
об’єм ДВЗ 1,8 л,
цикл Аткінсона,
потужність ДВС 99 к.с.,
робоча напруга 650 В,
загальна потужність системи 136 к.с.
Toyota Prius
Prius 4-го покоління
2015-наш час,
об’єм ДВЗ 1,8 л,
цикл Аткінсона,
потужність 98 к.с,
робоча напруга 650 В,
загальна потужність системи 122 к.с.

ЕКОефект

Toyota Hybrid

За даними Toyota Motor Corporation, використання гібридних автомобілів Toyota і Lexus дало змогу зменшити викиди вуглекислого газу (СО2) на 49 млн тонн. Викиди вуглекислого газу вважаються однією з основних причин парникового ефекту на планеті, що веде до підвищення температури, танення льодовиків та інших природних катаклізмів. Згідно з підрахунками японської компанії, експлуатація гібридних автомобілів Toyota і Lexus сприяла економії 18 млрд літрів палива порівняно з автомобілями аналогічного класу з бензиновими силовими агрегатами.

*Розрахунки проводилися з урахуванням обсягу реалізованих гібридних автомобілів станом на 30.09.2014

 

Подписывайтесь на наши ленты в Facebook, Viber, Telegram и Messenger: все самые важные автомобильные события в одном месте.